Herkese merhaba, bu yazımızda Windows makineye nasıl Minikube ve Kubectl kurulur sorularını cevaplayacağız.

</figure>

Öncelikle bu linkten{.rank-math-link} “minikube-installer.exe” dosyasını indiriyoruz. Daha sonra indirdiğimiz .exe uzantılı dosyayı çalıştırıyoruz. Kurulum işlemine başlıyoruz.

Kurulum işleminde ilk olarak dil seçiyoruz. Dil seçimini yaptıktan sonra bizi aşağıdaki pencere karşılıyor. Bu aşamadan sonra Next diyerek yolumuza devam ediyoruz ve en son aşamada Finish diyerek kurulumu tamamlamış oluyoruz.

</figure>

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Command Prompt(CMD) ya da PowerShell açarak “minikube” yazıyoruz. Aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyorsak kurulumu başarıyla tamamlamışız demektir.

Sıra geldi “Kubectl” kurulumuna. Bu linkten{.rank-math-link.rank-math-link} “kubectl.exe” dosyasını indiriyoruz.

</figure>

İndirdiğimiz .exe uzantılı dosyayı ProgramFiles’ın içindeki Minikube dosyasının içine koyuyoruz. Başka bir seçenek olarak da “Sistem – Gelişmiş Sistem Ayarları – Ortam Değişkenleri – Sistem Değişkenleri – Path” kısmına “C:\ProgramFiles\Kubernetes\kubectl.exe” şeklinde ekliyoruz.

</figure>

Sonrasında tekrar Command Prompt(CMD) ya da PowerShell açarak “kubectl” yazıyoruz. Aşağıdaki görüntüyü elde ediyorsak “kubectl” kurulumu da tamamlanmış demektir.

</figure>

Windows ortamında Kubernetes toolları olan Minikube ve Kubectl kurulumlarını kısaca anlattık. Keyifli okumalar dileriz 🙂