Tinker Board S OpenCV kurulumu

Tinker Board S modelini, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi alanlarda da kullanabilirsiniz. 1.8 GHz işlemci hızı ve 2 GB RAM ile ortalama Mini PC modellerinden daha iyi performans almanız mümkün. İşlemcinin saat hızını overclock yöntemiyle arttırabilirsiniz. Bu yazımızda Tinker Boars S OpenCV kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Tinker Board S OpenCV kurulumu nasıl yapılır?

Asus’un yayınladığı TinkerOS işletim sistemi Debian tabanlı olduğu için Tinker Board S modeli genel anlamda diğer cihazlar ile aynı kurulum aşamalarına sahip. Kurulum işlemlerini hızlı bir şekilde halletmek isteyenler için bir bash script hazırladık. GitHub hesabı üzerinden indirebileceğiniz bash script‘i sayesinde tek tık ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz kullanacağınız OpenCV ve TensorFlow sürümlerini de bash script’ini düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

Terminali açarak sırasıyla;

git clone https://github.com/JpnTr/TinkerBoard-OpenCV.git
cd TinkerBoard-OpenCV
chmod 777 tinkerboard_opencv.sh
./tinkerboard_opencv.sh

komutlarını çalıştırın. İndirmiş olduğunuz bash script, işlemlerin tamamını sizin yerinize yapacak. İşlemleri terminal üzerinden takip edebilirsiniz.

Tinkerboars s opencv kurulumu

Kurulum bittikten sonra, terminal ekranında aşağıdaki komutları yazarak işlemin başarılı olup olmadığını teyit edebilirsiniz;

python
import cv2
cv2.__version__

Aşağıda bulunan ekran görüntüsündeki gibi bir sonuç elde ettiyseniz kurulum başarıyla gerçekleşmiş demektir.

Kolay gelsin.

Leave a comment