Tinker Board S modelini, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi alanlarda da kullanabilirsiniz. 1.8 GHz işlemci hızı ve 2 GB RAM ile ortalama Mini PC modellerinden daha iyi performans almanız mümkün. İşlemcinin saat hızını overclock yöntemiyle arttırabilirsiniz. Bu yazımızda Tinker Boars S OpenCV kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Tinker Board S OpenCV kurulumu nasıl yapılır?

Asus’un yayınladığı TinkerOS işletim sistemi Debian tabanlı olduğu için Tinker Board S modeli genel anlamda diğer cihazlar ile aynı kurulum aşamalarına sahip. Kurulum işlemlerini hızlı bir şekilde halletmek isteyenler için bir bash script hazırladık. GitHub hesabı üzerinden indirebileceğiniz bash script{.rank-math-link}‘i sayesinde tek tık ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz kullanacağınız OpenCV ve TensorFlow sürümlerini de bash script’ini düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

Terminali açarak sırasıyla;

git clone https://github.com/JpnTr/TinkerBoard-OpenCV.git<br> cd TinkerBoard-OpenCV<br> chmod 777 tinkerboard_opencv.sh<br> ./tinkerboard_opencv.sh

komutlarını çalıştırın. İndirmiş olduğunuz bash script, işlemlerin tamamını sizin yerinize yapacak. İşlemleri terminal üzerinden takip edebilirsiniz.

Tinkerboars s opencv kurulumu </figure>

Kurulum bittikten sonra, terminal ekranında aşağıdaki komutları yazarak işlemin başarılı olup olmadığını teyit edebilirsiniz;

python<br>import cv2<br>cv2.__version__

Aşağıda bulunan ekran görüntüsündeki gibi bir sonuç elde ettiyseniz kurulum başarıyla gerçekleşmiş demektir.

</figure>

Kolay gelsin.