IoT sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte birçok marka IoT ve multimedya sistemlerinde kullanılmak üzere Mini PC modeli üretmekte. Asus Tinker Board S modeli de ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabilecek özelliklere sahip bir Mini PC.

Tinker Board S özellikleri nedir?

Tinker Board S modeli 4 adet USB 2.0, 1 adet HDMI, 1 adet ses için jack girişi, Bluetooth çipi ve Wi-Fi çipi barındırmaktadır. ARM tabanlı işlemciden güç alan cihaz, 1.8 GHz işlemci hızı ve 2 GB RAM ile bizi karşılıyor. 16 GB dahili hafızaya sahip olan cihaz SD kart olmadan da işletim sistemini çalıştırabiliyor.

Asus TinkerBoard S GPIO pinleri </figure>

Rakibi Raspberry Pi 3B+ modelinden daha hızlı ve kullanışlı olan TinkerBoard S modelinde IoT ve diğer işleriniz için kullanabileceğiniz 40 adet pin bulunmaktadır

TinkerBoard ailesine Kodi, Lakka, Retro Pi, HifiBerry ve Volmio benzeri sistemler kurabilirsiniz. Ayrıca Debian tabanlı TinkerOS işletim sistemi ve Android işletim sistemi de kurulabiliyor. Bugün sizlere TinkerOS kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle Win32 Disk Imager programını indireceğiz. Program kurulumunu tamamladıktan sonra buraya tıklayarak işletim sisteminin imaj dosyasını kaydedeceğiz. Asus’un resmi sitesinde sadece Android ve TinkerOS imajları bulunmakta.

TinkerBoard S modeline TinkerOS kurulumu </figure>

Kırmızı kutucuğun yanında bulunan Device sekmesinden Tinker Board’u bağladığımız sürücüyü seçmeliyiz. Ardından Win32 Disk Imager programını açtıktan sonra kırmızı kutucuğun olduğu simgeye tıklayarak TinkerOS imaj dosyasını seçmemiz gerekiyor.

Daha sonra mavi kutucuk içerisinde bulunan write butonuna tıklayarak işletim sistemini cihaza yükleyeceğiz. Kurulum bittikten sonra write sucsessful uyarısı gelmesi gerekiyor. Yapılan işlemlerin ardından cihazınıza gerekli çevre bileşenlerini bağlayıp kullanabilirsiniz.

</figure>