Tinker Board S benzeri cihazlara Docker kurarak daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Konteyner sistemlerin avantajlarından bahsetmeye gerek yok sanırım. Bugün sizlere Tinker Board S’e Docker kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

Tinker Board S Docker kurulumu nasıl yapılır?

Öncelikle cihazımıza SSH üzerinden bağlandık. İsterseniz bu işlemleri, cihazınıza çevre bileşenleri takarak masaüstü ortamında da yapabilirsiniz.

sudo su komutuyla yetki yükseltiyoruz.

Ardından apt-get update komutunu çalıştırarak paket listesini güncelleyelim.

sudo apt install apt-transport-https ca-certificates curl gnupg2 software-properties-common komutunu çalıştırarak gerekli paketleri kuruyoruz.

Daha sonra curl -fsSL https://download.docker.com/linux/debian/gpg | sudo apt-key add - komutuyla Docker repo’su için GPG anahtarını ekleyelim.

add-apt-repository \<br> "deb [arch=armhf] https://download.docker.com/linux/debian \<br> $(lsb_release -cs) \<br> stable" komutuyla Docker kurulumunu gerçekleştirmek için bir repo ekliyoruz.

TinkerBoard S Docker kurulumu </figure>

apt-get update komutuyla tekrar repo’larımızı güncelleyeceğiz.

Artık apt-get install docker-ce docker-ce-cli containerd.io komutunu çalıştırarak Docker sistemimizi kurmaya başlayabiliriz. Bu komut, repo’da bulunan son sürümü kuracaktır. Farklı bir Docker sürümüyle çalışmak isterseniz;

</figure>

apt-get install docker-ce=versiyon docker-ce-cli=versiyon containerd.io komutundaki versiyon yazılı yerlere istediğiniz versiyon numarasını yazabilirsiniz.

docker run -it --rm alpine echo 'Peptr.net TinkerBoard Docker deneme' komutuyla ise sistemin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

</figure>

Kolay gelsin!

</figure>