Telegram, WhatsApp alternatifi olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak kullanım kolaylığı, gelişmiş özellikleri ve güvenliğe verdiği önem bakımından birçok kullanıcının kalbini çoktan fethetti bile!

Telegram’ın sahip olduğu özelliklerden biri olan bot uygulaması, tam da bu yazının konusunu oluşturmakta. Bu yazı serisinde, Telegram botları oluşturup bu botları nasıl yöneteceğimizi göreceğiz. Hatta yazı serisinin devamında küçük bir uygulama da yazacağız.

Telegram’da Bot Oluşturma

Bot oluşturabilmek için @BotFather{.rank-math-link} isimli botu kullanacağız. Bu bot ile konuşmaya /start diyerek başlıyoruz. BotFather, bize detaylı bir komut listesi ve bu komutların açıklamalarını gönderiyor.

Şimdi /newbot komutunu vererek yeni bir bot oluşturmak istediğimizi belirtiyoruz. Botumuza vermek istediğimiz ismi ve botumuzun alacağı kullanıcı adını girmemizi istiyor ve giriyoruz.

telegram'da bot oluşturma </figure>

Not: Dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Bota vereceğimiz kullanıcı adının bot kelimesi ile bitmesi gerekiyor.

</figure>

Ve böylece botumuz oluşmuş oluyor. @BotFather{.rank-math-link.rank-math-link} bize (Benim siyah ile karaladığım alan.) bir erişim kodu (token) verdi. Artık bu token ile botumuzu HTTP istekleri ile yönetebileceğiz.

Yine aynı şekilde @BotFather‘a /mybots komutunu vererek sahip olduğunuz botları görebilirsiniz. Ve ayarlarını değiştirmek istediğiniz bota tıklayarak açıklamasını, token’ini, resmini v.s. değiştirebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar! İleride HTTP istekleri{.rank-math-link} ile botumuza gönderilen mesajları alabilecek ya da botumuz aracılığı ile mesajlar gönderebileceğiz.

Yönlendirici olması adına aşağıya 2 konu linki bırakıyorum. İyi okumalar!

</figure>

</figure>