1. yüzyılda öğrenme kavramının kişiye özel bir hâl almasına şahit oluyoruz. Bu konuda öğrenme yönetim sistemlerinin(LMS) katkısı oldukça büyük. Yazımda daha çok kavramları tanımlayarak ilerlemek istiyorum.

Hey, LMS de ne?

Açılımı Learning Management System olmakla birlikte Türkçe karşılığı Öğrenme Yönetim Sistemi‘dir. Bir uzaktan eğitim sisteminin yönetimini, dokümantasyon ve raporlaştırma işlemlerini, eğitimci-öğrenci ve öğrenci-öğrenci iletişimini, kurs içeriğinin yayınlanmasını ve uzaktan ölçme değerlendirme işlevlerini sağlayan bir sistemdir. Çoğunlukla web üzerinden servis sunan bir bilgisayar yazılımıdır. Genel olarak öğrenme yönetim sistemleri 5 temel bileşenden oluşmaktadır:

 1. Kurs modülü
 2. Kayıt modülü
 3. İçerik sunum modülü
 4. Raporlama modülü
 5. Ölçme değerlendirme modülü

Karşımıza çıkabilecek başlıca açık kaynak kodlu LMS’ler aşağıdaki gibidir:

 • Moodle 
 • Sakai LMS  
 • Spaghettilearning  
 • OpenUSS  
 • ILIAS  
 • ATutor  
 • Dokeos  
 • dotLRN

Ve son olarak, Open edX.

Tabii, piyasada ticarileşmiş ve ücretli birçok LMS bulunmakta ancak özgür yazılımları tercih etmek, süreklilik ve verimlilik açısından daha iyi bir tercih olur. Bu sebepten dolayı Open edX’i tavsiye ederim.

Open edX’in kendi içinde bulunan Studio aracı ve ücretsiz eklentilerle gerçekten etkili ve ölçülebilir öğretim programları hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız tatlı sınav ve ödevlerle öğrencilerinizin öğrendiklerini ölçebilirsiniz.

Open edX ya da edX nedir?

edX, online eğitimlerimizi diğer insanlarla paylaşabileceğiniz bir platformdur. Tıpkı Türkiye’de daha ünlü olan Udemy platformu gibi.

Aralarında ne fark var?

Aslında ikisinin özü aynı. Sadece Open edX, edX’in özgürü ve evimize götürüp sunucumuza kurabildiğimiz hâli. Open edX, yeterince iyi diyebileceğim bir öğrenme yönetim sistemidir.

Ya da Wikipedia tanımıyla “Günümüzde Stanford Üniversitesi{.rank-math-link}‘nden Google’a, Sorbonne Üniversitesi{.rank-math-link}‘nden Kraliçe Rania Vakfı’na dek pek çok firma ve özgür yazılım toplulukları tarafından geliştirilen ve desteklenen Open edX, farklı seviyelerde 32 dilde yayınlanmaktadır.

Harvard ve MIT tarafından kurulan edX eğitim portalı, 1 Haziran 2013 tarihinde kaynak kodunu kamuya açtı. Yazılımın kaynak kodlarının kamuya açılmasından önce, 13 Nisan 2013 tarihinde, kendisine ait açık kaynak kodlu Class2Go yazılımının işlevlerini, bu yeni platforma taşıyacağını açıklayan Stanford Üniversitesi de bu yeni platformun öncülerinden biri oldu.”

Kurulum aşamalarını bir sonraki yazımda paylaşacağım. 🙂