Yapay zeka ve görüntü işleme gibi alanlarda GPU önemli bir yere sahip. Bu sebepten dolayı Nvidia, Jetson serisi kartları üretmeye başladı.

Nvidia Jetson Nano Nedir?

Ailenin en ucuz ürünü olan Jetson Nano, Raspberry Pi benzeri bir yapıya sahip. Kullanılabilir GPIO pinleri de bulunan cihaz NVIDIA Maxwell mimarisi barındırıyor. 128 NVIDIA CUDA çekirdeği bulunan cihaz görüntü işleme konusunda Beagle Bone AI gibi kartlara oranla daha iyi performans sağlayabiliyor.

Cortex A57 işlemci ve 4GB RAM barındıran cihazda 16GB dahili depolama alanı bulunmakta. Cihazda 4 adet USB 3.0 girişi, Ethernet girişi, Display Port ve HDMI girişi bulunmakta. Jetson Nano modelinde ne yazık ki Wifi özelliği bulunmuyor.

Özellikleri sayesinde Jetson Nano akıcı masaüstü deneyimi sunabiliyor. Nvidia resmi sitesi üzerinden indirilen Ubuntu tabanlı işletim sisteminde CUDA ve CudNN yüklü olarak karşımıza çıkıyor. Buraya tıklayarak cihazınıza uygun işletim sistemini indirebilirsiniz.

İşletim sisteminizin bulunduğu ZIP dosyasını indirdikten sonra dosyayı çıkartın. WIN32 Disk İmager veya benzeri bir program ile en az 64GB depolama alanına sahip olan Micro SD karta yazdırın. Yazma işi bittikten sonra cihazın pasif soğutma bloğu altında bulunan kart girişine takarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Nvidia Jetson serisi kartlar ARM64 mimariye sahip olduğu için bazı kütüphaneler ve uygulamaları yüklemek diğer cihazlara göre farklılık gösteriyor. Bir sonraki yazımızda dlib ve Open CV kütüphanelerinin nasıl yükleneceğinden bahsedeceğiz.