XAMPP ile yerel adresimizde rahatlıkla testler yapabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda, yerelde dahi olsa projeleri ayırmamız ve hatta sadece bizim erişebildiğimiz bir domain bağlantısı yapmamız gerekebiliyor. Bu yüzden yazımızda bu konuya değineceğiz. Haydi başlayalım!

LAMPP (XAMPP) Sanal Sunucu Bölümleme

Normalde sanal sunucuya, adres çubuğuna localhost yazarak ulaşabiliyorsunuz. Ancak farklı domain’leri farklı klasörlere bağlayabilirsiniz.

Örneğin, localhost diyerek “/opt/lampp/htdocs” dizini altındaki dosyalara ulaşıyorsunuz.

Ama ben denemewp.com diyerek “/opt/lampp/htdocs/wp” dizini altındaki dosyalara erişmek istiyorum. Böylece sunucuyu bölümleyerek farklı çalışma ortamları oluşturabileceğim.

Öncelikle “sudo xed /opt/lampp/etc/httpd.conf” diyerek ilgili dosyamızda “# Virtual hosts” satırını arıyoruz. Ve hemen alt satırdaki # işaretli kısmı kaldırıyoruz.

# Virtual hosts
Include etc/extra/httpd-vhosts.conf

Böylece sunucu bölümleme işlemini aktifleştirdik. Ben xed adlı metin düzenleyiciyi kullandım, isterseniz siz gedit ya da nano gibi farklı bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz.

Şimdi de sanal bölümümüzü oluşturalım. Terminale aşağıdaki komutu yazalım:

~$ sudo xed /opt/lampp/etc/extra/httpd-vhosts.conf

Ve en alta da aşağıdaki bloğu ekleyelim:

<VirtualHost *:80>
    DocumentRoot "/opt/lampp/htdocs/denemedizin/"
    ServerName denemesite.com
</VirtualHost>

Burada istediğimiz dizini DocumentRoot olarak işaretledikten sonra, ServerName kısmına hangi domain’i bağlayacağımızı yazıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz. Daha sonra “/opt/lampp/htdocs” dizini içerisine “denemedizin” isminde bir klasör oluşturuyoruz.

Böylece ortamı hazır hale getirmiş olduk. Hadi, şimdi de domain bağlantısını yapalım.

Hosts Dosyası İle Domain Bağlantısı

Terminal üzerinden “sudo xed /etc/hosts” diyerek hosts dosyamızı açıyoruz ve en alt satıra şunu ekliyoruz:

127.0.0.1        denemesite.com

ServerName kısmına yazdığımız domain ismini buraya da yazarak ilgili domaini kendi yerel adresimize yönlendiriyoruz ve işlem tamam! Artık “/opt/lampp/htdocs/denemedizin” klasörü içerisine istediğiniz betiği(script) kurabilirsiniz. Adres çubuğundan denemesite.com adresine gittiğiniz an, kendi yerel bölümlenmiş sunucunuza erişeceksiniz. Ayrıca aynı işlemleri tekrarlayarak istediğiniz kadar sanal site oluşturabilirsiniz.

Son olarak dosyamızın sahiplik ayarlarını değiştiriyoruz.

~$ sudo chown -R username:username /opt/lampp/htdocs/denemedizin

Kullanıcı adı olarak username alanına Apache’nin çalıştığı kullanıcı adını yazıyoruz. Artık XAMPP’e reset atarak çalışır hale getirebiliriz.

~$ sudo /opt/lampp/xampp restart

Kolay gelsin!

Daha Fazla Linux Konuları: https://blog.peptr.net/category/linux/{.rank-math-link}